“Po kilku miesiącach przerwy nasz High Altitude Stratospheric Team wznawia z nową siłą prace nad kolejną misją stratosferyczną.

Tym razem chcemy Wam zaproponować wspólna zabawę z odbiorem zdjęć live z kamery (być może nawet w rozdzielczości 4K) w formacie SSDV. (Transmisja jednego zdjęcia trwa tylko ok 30 sekund)
Dla przypomnienia – zdjęcie nie musi (ale może) być odebrane w całości przez jedną stację, ale kilka stacji odbiorczych wysyła odebrane pakiety do serwera gdzie składane są w całość i każdy może je obejrzeć po wejściu na stronę https://ssdv.habhub.org/
Wymagane są przygotowania po stronie odbiorczej ponieważ będziemy nadawać zdjęcia z kluczowaniem częstotliwości FSK (HORUS-WENET) wg. pomysłu Marka Jessopa VK5QI.

Należy zainstalować na Linuxie software odbiornika. System będzie działał na zwykłych komputerach i RaspberryPi 3B+ i 4.

Na stronie https://github.com/projecthorus/wenet/wiki/Wenet-RX-Instructions-(Linux-using-Docker)
podana jest prosta instrukcja jak to zrobić.
Do odbioru musi posłużyć RTL-SDR ponieważ szerokość sygnału jest za duża do odbioru zwykłymi radiami.
Być może zdążymy opublikować obraz karty SD na raspberry.

Każda stacja i odebrany pakiet jest ważny. Można stosować anteny kierunkowe i przedwzmacniacze w torze odbiorczym, ale można też odbierać sygnał anteną dookólną podłączoną do sdr.
Każdy odebrany, potwierdzony pakiet będzie uhonorowany specjalnym dyplomem, który wyślemy po akcji.

Planujemy również emisję telemetrii i położenia balonu w systemie HORUS binary na częstotliwości 437.600 Mhz (100) i 7.048 Mhz (50), APRS oczywiście również.

Dodatkowo przewidziany jest ładunek SSTV na częstotliwości 144.500 Mhz ze zdjęciami z ŁOŚ.

Piszę o tym ponad dwa tygodnie wcześniej aby każdy mógł się przygotować i potestować system odbiorczy.

Przed nami dużo pracy by wszystko to dopiąć jak należy dlatego nacisk kładziemy na system WENET i przesyłanie cyfrowo zdjęć, o pozostałej części planów będziemy informować.

Tomek SP5LOT i Robert SQ5RB
73!”

Więcej informacji na forum PKI http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=230409&temat=602915